Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde oluşan meme büyüme rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık sonucunda erkek hastalar kendilerini sosyal ve psikolojik olarak baskı altında hissetektedirler.

Bu nedenle jinekomastisi olan hastalar bol kıyafetler giymek zorunda kalmakta, yurt ve toplu yaşam alanlarında üstünü değiştirmekten çekinmekte, pilajda rahat rahat denize girememekte ve ayrıca sporsalonlarında rahat hareket edememektedirler.

Meme büyümesi kadınlarda nasıl sosyopsikolojik olarak etkiliyor ise, erkeklerde meme büyümesi belki kadınlarda oluşan psikolojik ve sosal baskıdan daha fazla etkilenmesine neden olabilmektedir.

Jinekomasti Neden Oluşur ?

Jinekomastiye en sık neden olan durum idiyopatik olarak tabir edilen belirli bir sebebinin olmamasıdır. Bu takip eden en sık neden ise genel olarak sınıflandırılan fizyolojik durumlardır. Açıklamak gerekir ise;

Fizyolojik jinekomastiye neden olan asıl durum ekekte testesteron- östrojen hormon dengesinde östrojen lehine artma olmasından kaynaklanmaktadır. Erkekte bu fiyolojik durumlar 3 yaş evresinde görülmektedir,

– Doğumdan sonra anneden bebeğe geçen östrojenlere bağlı olarak gelişen ve 1 ay içinde kendilinden kaybolan yenidoğan dönemi

– Ergenlik döneminde erkekte aşırı hormon salgısına vedengesizliğine bağlı gelişen puberte dönemi

– 65 yaş üzeri erkelerde yine hormon dengesizliğine bağlı gelişen senil jinekomastidir.

Bu sebeblerden başka jinekostiye yumurtalık (testis) tümörleri, guatr hastalıkları,böbrek yetmezliği, siroz gibi sistemik hastalıklarda neden olabilmektedir. Ayrıca, alkol-eroin-marihuana bağımlılığı, hormonal ilaç kullanımıda jinekomastiye neden olabilmektedir.

Jinekomastinin Kaç Tipi Vardır ?

Jinekomastinin genel olarak içeriğine bağlı olarak 3 doku tipi mevcuttur;

– Florid tip: bu jinekomasti tipinde genel olarak meme dokusu ve yağ dokusu değişik oranlarda bulunmaktadır. Daha çok jinekomastinin başlangıç evrelerinde görülmektedir.

– Fibröz tip: bu jinekomasti tipinde ise memede daha çok gergin bağ dokusu olarak tabir edilen stromal fibrozis ağırlıktadır. Meme ve yağ dokusu çok az bulunur. Bu tip jinekomasti uzun yıllardır olan hastalarda görülür.

Uzman Doktorlarımız

Alanında 10+ yıl tecrübeli seçkin ekibimiz ile sağlık ile ilgili tüm alanlarda hizmet vermekteyiz

Sağlığınız İçin! En İyi Hizmetler

Estetik ile ilgili tüm branşlar, saç ekim ve diş ile ilgili tüm tedavilerde uzman doktorlarımız tarafından yapılan tedaviler ile yüksek oranda başarı oranları ve %100 hasta memnuniyeti ile çalışmaktayız.

Estetik Cerrahi

Estetik cerrahi kişinin dış görünüşündeki problemleri gidererek daha mutlu, daha kendine güvenli, çevresiyle ve kendisiyle daha barışık olmasına yardımcı olur. Elbette mutluluk ve kendine güven sadece estetik güzellikle olmaz, ancak çok önemli faktörlerden biridir.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı; konuşmamızı, gülmemizi, tatmamızı, çiğnememizi ve yutmamızı sağlayan ağız, diş ve diş etlerinin genel sağlığı demektir. Ağız ve diş sağlığında asıl amaç, diş çürümesi ve diş eti hastalıkları gibi olumsuz durumların önüne geçerek ağzın genel sağlığını korumaktır.

Saç Tedavileri

Bugün teknolojik ilerlemeyle birlikte, saç ekimi yöntemleri ve saç dökülmesi tedavilerinde büyük gelişme ve ilerleme kaydedilmiştir. Minimal invasiv tekniklerle yapılan prosedüre dönüşen saç ekimi ameliyatları, kullanılan aletlerin gelişmesiyle bugün ki duruma gelmiştir.

Neden DCİ Clinic

DCİ Clinic 10+ Yıllık tecrübesi ve alanında uzman doktorları ile sektördeki lider konumunu korumaktadır. Plastik Cerrahi, Diş Estetiği ve Tedavileri, Saç Ekimi alanlarında birçok operasyonu uzman hekimler eşliğinde gerçekleştirmektedir.

01
Gradation Image

ADIM 1

Vip araçlar ve Tercuman ekibi ile havalimanından otel transferi
02
Gradation Image

ADIM 2

Doktor tarafından yüzyüze konsültasyon ve müdahale
03
Gradation Image

ADIM 3

5 Yıldızlı otellerde konforlu konaklama veağırlama
04
Gradation Image

ADIM 4

Tedavinizin ardından doktorlarımız tarafından kontrol ve havalimanı transferi

Kliniklerimiz / Hastanelerimiz

Before / After

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurarak müşteri hizmetleri uzmanlarımızın sizi arayarak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz